Badanie nasienia z posiewem

Badanie płodności u mężczyzn polega przede ludziom na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest niezależnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wynikają z założeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Jak powinno odbyć się badanie?Badanie to powinno się zrealizować w sezonie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je dokonać też po różnego rodzaju urazach w strefy krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed dołączeniem do badania muszą zostać spełnione określone standardy. Negatywnie na skutek mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna stać wzięta w okresie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a ponadto nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna również zostać wręczona w umiejętny rodzaj.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich siła i ruchliwość). Dodatkowo znajduje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są też inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u ludzi obraca się także różnego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i pełnego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią stanowić więcej wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to doświadczenia na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi obecne tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Nazywa ono pomoc mieszania się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie istnieć ich naprawdę bardzo dobrze, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są i różnego sposobie infekcje. W kierunku ich wykluczenia budowane są badania mikrobiologiczne.